Opiekunka dla osoby starszej

www.medimedia.com.pl

Kiedy osoby starsze dotyka choroba, konieczność zapewnienia im opieki spada na młodszych członków rodziny, najczęściej dzieci. Oddanie chorego do domu opieki wciąż jest bardzo krytykowane w naszym społeczeństwie, a na samodzielne zajmowanie się osobą starszą w domu, nie każdy z nas może sobie pozwolić.

Co w takiej sytuacji zrobić? Zdecydować się na zatrudnienie profesjonalnej opiekunki dla osoby starszej. Taka osoba posiada najczęściej wykształcenie medyczne oraz ma spore doświadczenie w opiece nad starszymi.

Oferowana przez nią pomoc zależy oczywiście od stanu i choroby członka naszej rodziny. Być może wystarczy, gdy przygotuje mu ona śniadanie czy zrobi codzienne zakupy, a także dotrzyma towarzystwa pod naszą nieobecność.

Do obowiązków opiekunki należy również pomoc choremu w codziennej toalecie czy wykonywanie z nim prostych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Bywa jednak, że chory potrzebuje całodobowej opieki – wówczas konieczne może być zatrudnienie dwóch opiekunek, przychodzących na zmianę.