Kajakarstwo górskie

Kajakarstwo górskie to bardzo widowiskowy, a zarazem niebezpieczny sport. W Polsce zyskuje ostatnio na popularności. Kajakarstwo górskie jest odmianą tradycyjnego kajakarstwa. W tym przypadku spływ odbywa się głównie po górskich rzekach. Spływ po górskich rzekach jest ryzykowny, ponieważ trasa często jest bardzo trudna.

Również rzeka w niektórych miejscach może być bardzo porywista. Kajakarstwo górskie dzieli się na kilka kategorii. Można wyróżnić m.in. river running.

Jest to spływ, który odbywa się na stromych rzekach. Pewną odmianą kajakarstwa górskiego jest również spływ z wąskich strumieni. Coraz popularniejszą formą są także różne akrobacje wykonywane podczas spływu. Od niedawna organizowane są nawet zawody, podczas których sędziowie przyznają punkty za wykonanie poszczególnych akrobacji. Kajakarstwo górskie jest dość kosztownym sportem.

Każdy uczestnik musi posiadać bowiem własny kajak, specjalny kombinezon oraz wiosło. Jest to jednak wydatek jednorazowy. Z czasem zachodzi jednak konieczność zakupu nowego sprzętu. W kajakarstwie górskim kondycja fizyczna ma decydujące znaczenie. Pokonanie całej trasy jest bardzo wyczerpujące dla organizmu.

Z tego powodu spływy są zazwyczaj organizowane na krótszych trasach. Osoby początkujące, które chcą rozpocząć przygodę z tym sportem mogą zapisać się na specjalny kurs. W ten sposób można poznać techniki posługiwania się kajakiem oraz metody operowania nim. Kajakarstwo górskie wymaga odpowiedniego przygotowania. Bez tego zawodnik narażony jest na wiele niebezpieczeństw.