Inwestycje w piramidy finansowe

usługi rachunkowe poznań www.bisnode.pl/firma/?id=2318325&nazwa=NANU_NANA_POLSKA_SPÓŁKA_HANDLOWA_SP_Z_O_O

Pojęcie piramidy finansowej stało się Polakom bardzo dobrze znane za sprawą medialnego szumy związanego ze sprawą Amber Gold. Oprócz jednak tej jednej, najpowszechniejszej piramidy finansowej, w której ludzie wierzyli, że powierzają swoje pieniądze solidnej firmie, na polskim rynku istnieje wiele innych mniej znanych piramid finansowych (oczywiście nie definiowanych jako piramida finansowa).

Czym jest piramida finansowa

Piramidą finansową definiowana jest struktura finansowa, w której zyski poszczególnych uczestników są zależne od wpłat dokonywanych przez uczestników przystępujących do piramidy w późniejszym czasie. Piramida finansowa ma więc na celu pozyskanie jak największej liczby członków, przy czym warto zauważyć, że jej założyciel uzyskuje zyski od każdego niższego szczebla uczestników, aż do samego dołu. Uczestnicy znajdujący się u dołu piramidy nie otrzymują wpłat od żadnego z uczestników, dlatego zależy im na jak najszybszym zwerbowaniu nowych członków, którzy ich opłacą.

Warto jednak wskazać, że liczba uczestników piramidy jest ograniczona przez liczbę ludności zamieszkującą dane województwo, kraj, kontynent, czy świat. W pewnym momencie kończą się więc możliwość werbowania nowych członków, a sama piramida przez brak wpływu nowych środków skazana jest na porażkę. Wiele osób piramidę finansową definiuje jako inwestycję alternatywną, ponieważ przystępujący do niej członkowie za wpłacone środki finansowe otrzymują pewien produkt będący hipotetycznym przedmiotem inwestycji.

Czy warto inwestować w piramidy finansowe?

Ostatnie lata wyraźnie pokazały, że piramida finansowa nie jest atrakcyjną inwestycją. Jest to inwestycja przede wszystkim niepewna, która nie gwarantuje jakiegokolwiek zwrotu z inwestycji.

zobacz